Rola funkcji wzrokowych
Dlaczego podczas kampanii badamy ostrość widzenia i wrażliwość na kontrast?
Ostrość widzenia i wrażliwość na kontrast są ważne dla zdolności prowadzenia pojazdu i naszego bezpieczeństwa na drodze. Najczęstszą przyczyną pogorszenia ostrości widzenia jest nieskorygowana wada wzroku. W nocy nawet niewielka wada +0.5 D zmniejsza o 20% odległość, z jakiej identyfikowany jest pieszy. Wada wzroku opóźnia identyfikację pieszych, znaków i przeszkód na drodze, zmniejsza prędkość jazdy. Wrażliwość na kontrast to zdolność do odróżnienia obiektu od tła. Badania wykazały, że obniżona wrażliwość na kontrast może być przyczyną wypadku na drodze. Najczęstszą przyczyną pogorszenia wrażliwości na kontrast są choroby oczu i wiek.
Jak bada się wpływ wzroku na zdolność prowadzenia pojazdu?
Wpływ funkcji wzrokowych na zdolność do prowadzenia pojazdu bada się w różnych warunkach:
- w symulatorze. To badanie jest tańsze, lecz nie uwzględnia wszystkich czynników wpływających na zachowanie samochodu na drodze.
- w terenie, na wcześniej przygotowanej trasie.
Niedoskonałość układu wzrokowego może być rzeczywista lub symulowana (sztucznie wywołana) np. przez specjalne soczewki okularowe.
Jakie są inne funkcje wzrokowe ważne dla zdolności prowadzenia pojazdu?
Nie tylko wrażliwość na kontrast i ostrość widzenia jest istotna podczas jazdy samochodem. Inne ważne funkcje wzrokowe to pole widzenia, detekcja ruchu, prędkość przetwarzania informacji wzrokowej i percepcja wzrokowa, podzielna uwaga, ruchy oczu, widzenie stereoskopowe. Przyczyną pogorszenia opisanych funkcji wzrokowych mogą być choroby oczu, nieskorygowana wada wzroku, zaburzenia wzroku lub wiek.